bolas
kapral podchorąży
Dołączył: 05 Sie 2005
Posty: 13058
Przeczytał: 2 tematy
Pomógł: 27 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: II Rzeczpospolita
|
Wysłany: Wto 22:56, 19 Lip 2011 Temat postu: Jan Fortak - 28/29pSK ? |
|
|
Wrzucam bardzo ciekawego posta od Pani Ewy, który dostałem na maila. Moim zdaniem zdecydowanie warto go upublicznić, być może prędzej czy później ktoś dorzuci jakieś ciekawe informacje.
Cytat: | Witam serdecznie.
Nazywam się Ewa Mordalska, mieszkam w Łodzi.
O stowarzyszeniu wiem z facebooka, śledzę wszystko co Was dotyczy dlatego liczę na pomoc. Od lat zajmuję się genealogią mojej rodziny dlatego wszystkie informacje są dla mnie cenne.
Chodzi mi o okres wojny polsko-bolszewickiej. Dotyczy mojego wuja, Jana Fortaka, (ur. 1900r w Łodzi), młodszego brata mojego dziadka. Niestety, nikt z rodziny nie jest mi w stanie powiedzieć więcej,a wuj zmarł w 1975 roku. Postaram się napisać wszystko co wiem na ten temat.
Otóż mój dziadek, rocznik 1898, został w marcu 1919 roku powołany do służby wojskowej. Idąc za przykładem starszego brata, wujek Janek, jak głosi wieść rodzinna, zgłosił się do wojska jako ochotnik podobno do 28pp "Dzieci Łodzi".
Myślę, że mogło to nastąpić między marcem a majem 1919 roku. Wujek napewno był ochotnikiem, bo sam o tym pisze w jednym z podań o pracę ale nie podaje żadnych innych informacji. Walczy na froncie ukraińskim, jest dwukrotnie ranny, raz nad Dźwiną (podobno) drugi zaś raz ciężko pod Radzyminem.
Z tego okresu nie zachowały się żadne dokumenty prócz książeczki inwalidy wojennego ale z 1963 roku i zaświadczenie z 1957 roku. Są też dwa zdjęcia. Na jednym z nich widnieje dopisek:" Rok 1919-1920 - na froncie, Stanisławów Ip CKM 29p SK".
I tu właśnie jest dla mnie zagadka. Skoro wujek zaciągnął się do 28pp Dzieci Łodzi to dlaczego na zdjęciu jest 29pSK. Czy zatem mógł być przeniesiony z jednego pułku do drugiego? Nie bardzo znam się na sprawach wojskowych i dlatego trudno jest mi to wytłumaczyć. Z mojej wiedzy wynika, że II i III batalion 28pp odjechał na front jeszcze w styczniu 1919 roku, a I batalion w czerwcu 1919 roku i liczył 500 żołnierzy, głównie poborowych. Podzielony i pozbawiony batalion stoczył bitwę pod Brzeżanami, a później odjechał do Stanisławowa w celu połączenia z 13p.st. Natomiast 29pp pochodził z ziemi kaliskiej i też brał udział w walkach pod Brzeżanami.
Jakoś nie bardzo radzę sobie z tymi informacjami by móc je poskładać choć przeczytałam "Zarys historii pułków polskich 1918-1920" opracowany w latach 30-tych. (...) Będę wdzięczna za wszelkie informacje będą bardzo cenne.
Bardzo dziękuję. Pozdrawiam
Ewa Mordalska
Załączam zdjęcia. Grupowe zdjęcie zostało zrobione w Stanisławowie.
|
Oto zdjęcia:
Post został pochwalony 0 razy
|
|