bolas
kapral podchorąży
Dołączył: 05 Sie 2005
Posty: 13058
Przeczytał: 2 tematy
Pomógł: 27 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: II Rzeczpospolita
|
Wysłany: Pią 13:52, 09 Sty 2009 Temat postu: st. sierżant Władysław Kwaśniewski 1920-39 - archiwalia |
|
|
Prezentuje kilka zdjęć i dokumentów, które udało mi się pozyskać w formie kopii cyfrowej jakiś czas temu. To zdjęcia po żołnierzu 28pSK, który służył w pułku prawdopodobnie przez cały okres jego istnienia lub przynajmniej jego większość. Detali dokładnych nie mam, bo niewiele się poza zdjęciami zachowało - ale fotki są super. Większość pokazuje okres lat dwudziestych, ale wiadomo że w 1939 też walczył. Jest też kilka zdjęć z lat 30tych. Z kilku zdjeć cywilnych z rodzinami wrzucam tylko kadry z żołnierzem.
Ogólnie przygoda zaczęła się w łódzkim POW, później prawdopodobnie walczył w wojnie 1919-21 już w 28pSK dosłuż kaprala, w 1922 po wojnie skończył ten kurs intedencki (kwatermistrzowski) przy Okr. Gen. IV (stara nazwa DOK). Przed 1925 rokiem był już sierżantem. Ciężko powiedzieć co dalej ... Ze zdjęć wynika, że spokojnie mógł dosłużyć do połowy lat trzydziestych. Ponoć walczył we Wrześniu - ale niestety nie wiadomo czy jako rezerwista zmobilizowany czy jako kto ... są też zdjecia z lat trzydziestych ale one nie potwierdzają nic dokładnie.
Zdjęcia udostępniła rodzina żołnierza. Chcą póki co pozostać anonimowi. Serdeczne podziękowania za udostępnienie materiałów.
Świadectwo ukończenia Wojennego Kursu Podoficerów Gospodarczych przy Intedenturze Okręgu Generalnego Łódzkiego z 22 lutego 1921 roku:
Gimnazjum Kopernika w Łodzi:
Łódzkie POW przed 1919 rokiem ...
Okres wojny polsko-bolszewickiej, lub zaraz po - amerykańskie mundury, pięknie widoczne sznury strzeleckie i inne detale:
Życie codzienne w latach dwudziestych - zwracam uwagę na super detal z wczesnych lat dwudziestych, co rzadko widać - czerowne taśmy dystynkcyjne (wyparte później przez białe/srebrzone):
Przed budynkiem d-ctwa OK IV na obecnej Kościuszki:
Bombowa fotka dwóch podoficerów 28pSK (obaj się przewijają przez większość fot) - okres żałoby po zabójstwie prezydenta Narutowicza - kapitalnie widać opaskę naramienną żałobną:
Troszkę luzu - chlanie w "Tivoli" (gdziekolwiek to było) - ponoć miejsce ulbuione spotkań częsci podoficerów 28pSK:
Piekne foto po awansie na sierżanta - widoczny szewron za wysługę 3 lat w roli podoficera zawodowego ... z tyłu kolega, przewalający się przez fotki i na końcu jakiś elew szkoły podoficerskiej ...
Kapitalna fotka grupy podoficerów pułku - rewelacyjna bo wszyscy mają oznaczenia stopni wyszywane czerwoną taśmą (również na czapkach) - zwracam uwagę na gościa w środku - był już na naszych innych fotkach - z masą odznaczeń, Krzyżem Walecznych itp ...
Przepustka w Dobroniu - połowa lat 30-tych, mundur garnizonowy już nowego wzoru wz.36:
I znów kolega już jako sierżant:
Ostatnie foto, zdecydowanie najbliższe Września 1939 - biedki pod ckm wz.30, gdzieś na jakiejś uroczystości - ponoć w Łodzi, ale raczej chyba gdzieś w okolicy bliskiej:
Post został pochwalony 0 razy
Ostatnio zmieniony przez bolas dnia Pią 13:53, 09 Sty 2009, w całości zmieniany 1 raz
|
|