Forum Strzelcy Kaniowscy - Forum Strona Główna

 Nowe muzeum WP - Warszawa

Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
bolas
kapral podchorąży
kapral podchorąży


Dołączył: 05 Sie 2005
Posty: 13058
Przeczytał: 2 tematy

Pomógł: 27 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: II Rzeczpospolita

PostWysłany: Czw 12:21, 05 Mar 2009    Temat postu: Nowe muzeum WP - Warszawa

Trzy w sumie chyba miłe dla oka ciekawostki Smile

[link widoczny dla zalogowanych]
Cytat:
400 milionów złotych pochłonie nowe Muzeum Wojska Polskiego
10:30 04.03.2009 / tvnwarszawa.pl

- Zaczniemy od zbiorów związanych z Katyniem - mówi o przeprowadzce dyrektor Muzeum Wojska Polskiego fot. TVN Warszawa
Jaka jest najdłużej trzymająca się warszawska prowizorka? W wyścigu o ten niechlubny tytuł na pewno spore szansę na zwycięstwo miałoby... Muzeum Wojska Polskiego, które od lat 30. XX wieku "tymczasowo" zajmuje skrzydło Muzeum Narodowego. Niebawem ma się jednak przenieść.
Cytadela - złowroga twierdza o budzącej grozę przeszłości, teraz zamknięta dla warszawiaków przez Dowództwo Wojsko Lądowych, omijana szerokim łukiem. Jak mówi wielu, zmarnowana atrakcja turystyczna stolicy.

Setka architektów chce projektować muzeum

To wszystko ma się zmienić. Zainteresowanie projektowaniem tego prestiżowego muzeum jest ogromne. Ponad setka zespołów architektonicznych z całego świata chce starować w konkursie na projekt nowej siedziby Muzeum Wojska Polskiego.

Przeprowadzka zacznie się za rok

- Planujemy przeprowadzać muzeum stopniowo, już od przyszłego roku - opowiadał na antenie TVN Warszawa z-ca dyrektora ds. inwestycji w muzeum, Dariusz Matlak. - Zaczniemy od zbiorów związanych z Katyniem.

W 2014 roku mają się tam przenieść wszystkie oddziały. Docelowo przetransportować trzeba będzie aż 20 tysięcy eksponatów. Dziś w muzeum oglądać można tylko 8 proc. z nich! Reszta zalega w zatłoczonych magazynach.

Muzeum Wojska ulokował w skrzydle Muzeum Narodowego jeszcze marszałek Piłsudski. Obiecywał, że to tymczasowe rozwiązanie... Prowizorka trwa już 80 lat.

Kosztowna instytucja

Pieniądze da Ministerstwo Obrony Narodowej i Minister Kultury. - Możemy mówić o szacunkach kosztów, bo jesteśmy w trakcie prac projektowych, ale oceniamy, że będzie to wydatek rzędu 400 mln zł - mówił Matlak. Miasto ma rozwiązać problemy komunikacyjne w okolicy - ważne są dojazdy, parkingi. - Muzeum mogłoby być połączone ze Starym Miastem szlakiem spacerowym - planuje radny miasta, Dariusz Figura (PiS), który walczy o rewitalizację Cytadeli.

Muzeum nie obawia się, że kryzys uniemożliwi budowę. - To dla wojska sprawa honoru - stwierdził dyrektor.

Cytadela pilnowała Warszawy

Cytadela powstała w latach 30. XIX w. Została zbudowana przez Rosję carską i była reakcją na Powstanie Listopadowe. Początkowo planowano zbudować wielką wieżę artyleryjską, górującą nad całym miastem, ale potem władze zdecydowały się na twierdzę, przystosowaną do tłumienia kolejnych rozruchów.

Czy Cytadela to dobre miejsce na muzeum? - Fort jest dobrze zachowany, ale część Cytadeli wymaga pilnego remontu - mówił w TVN Warszawa Stefan Fuglewicz z Towarzystwa Przyjaciół Fortyfikacji. - To swoisty pomnik wystawiony przez Rosjan orężowi polskiemu.

roody/mz


[link widoczny dla zalogowanych]

Cytat:
Pracownie z całego świata chcą projektować Muzeum Wojska
07:15 31.12.2008 / Życie Warszawy, PAP

Ponad 70 pracowni architektonicznych z całego świata konkuruje ze sobą w przetargu na projekt nowego budynku Muzeum Wojska Polskiego w warszawskiej Cytadeli - podało "Życie Warszawy". Zwycięzcę poznamy w lecie.

Nowe muzeum ma być wyjątkowe.

- To będzie perełka architektury - zapowiadał na początku grudnia w rozmowie z TVN Warszawa płk. Jan Powązki, koorydynator inwestycji.

We wtorek minął termin zgłoszeń dla architektów, którzy chcą wziąć udział w konkursie. W pierwszym etapie projektanci przedstawić mają m.in. swoją wizję rozmieszczenia budynków i garaży wystawienniczych (do ekspozycji wozów bojowych) na terenie warszawskiej twierdzy, przebiegu dróg wewnętrznych i dojazdowych.

Najlepsze prace przejdą do drugiego etapu, który obejmuje m.in. zaprojektowanie budynków Muzeum Wojska Polskiego. Zwycięską pracę poznamy w sierpniu 2009 roku.

Muzeum brakuje miejsca

Aktualnie siedzibą Muzeum Wojska Polskiego jest jedno skrzydło gmachu przy Al. Jerozolimskich. Gmach należy w całości do Muzeum Narodowego, a MWP jest tam jedynie gościem. I to niepożądanym, bo Muzeum Narodowe z powodu braku miejsca nie może eksponować znacznej części cennych zbiorów.

mz/roody


[link widoczny dla zalogowanych]

Cytat:
Nowe Muzeum Wojska jak opera w Sidney?
15:04 08.12.2008 / tvnwarszawa.pl

- To będzie perełka architektury - zapowiada płk. Jan Powązki, koorydynator ds. budowy nowego Muzeum Wojska Polskiego. Kto je zaprojektuje, dowiemy się za kilka miesięcy. Placówka właśnie ogłosiła konkurs na projekt.
Konkurs ogłoszono 5 grudnia. Prowadzi go Stowarzyszenie Architektów Polskich. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, 31 sierpnia poznamy zwycięski projekt. Potem powstanie dokumentacja budowlana.

Muzeum widzę ogromne

Muzeum chce, żeby była to architektura na miarę światową. - Coś jak Opera w Sidney - powiedział portalowi TVN Warszawa płk. Jan Powązki, główny specjalista ds. budowy nowego muzeum.

Pieniądze z Ministerstwa Obrony Narodowej są już zapewnione.

Oprócz ekspozycji w planach jest biblioteka i czytelnia, pracownie naukowe i konserwatorskie. Powstanie też nowy wjazd za X Pawilonem.

Konstrukcja nie będzie naruszała zabytkowych części Cytadeli. Dokładny teren pod inwestycję zaznaczono na mapie.

Placówka będzie prawdopodobnie sąsiadować z jednostkami wojskowymi.

mz/ec


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
bolas
kapral podchorąży
kapral podchorąży


Dołączył: 05 Sie 2005
Posty: 13058
Przeczytał: 2 tematy

Pomógł: 27 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: II Rzeczpospolita

PostWysłany: Wto 0:37, 01 Wrz 2009    Temat postu:

[link widoczny dla zalogowanych]
Cytat:

Tak będzie wyglądać
Muzeum Wojska Polskiego

18:46 31.08.2009 / tvnwarszawa.pl



Wiemy już, jak będzie wyglądało nowe Muzeum Wojska Polskiego w Cytadeli. Oszczędna, zwarta forma budynków, ogromny plac i dobre wyeksponowanie Bramy Straceń - to zdaniem sądu konkursowego zdecydowało o zwycięstwie projektu mało znanej warszawskiej pracowni WXCA w międzynarodowym konkursie.
- Skupiliśmy się na układzie urbanistycznym. Na tym, żeby kompleks muzealny uzupełniał przestrzeń cytadeli - mówi Szczepan Wroński, z pracowni WXCA. - Tak na szybko nie potrafię ocenić, czym wyróżnił się nasz projekt. Dziś jest za dużo emocji - mówił tuż po odczytaniu wyników.


Rdzawa blacha

Sąd konkursowy docenił prostą konstrukcję zaprojektowanych budynków. - To bezpieczne opakowanie, dla dynamicznej formy prezentacji sprzętu wojskowego - ocenia Konrad Kucza-Kuczyński, architekt i członek sądu konkursowego. - Ciekawy jest też materiał zaprojektowanych elewacji. To tzw. blacha kortenowska, której rdzawy kolor dobrze komponuje się z ceglanym otoczeniem murów cytadeli - dodaje.

Oś widokowa na Bramę Straceń

W uzasadnieniu wyboru projektu WXCA, sędziowie wymienili też zachowanie osi widokowej na Bramę Straceń, którą będzie widać od strony kładki zaprojektowanej nad murami twierdzy. Wokół kompleksu muzealnego zaprojektowano tereny zielone.

Pierwsze prace już w toku

Na razie na terenie cytadeli trwają prace archeologiczne. - Chcemy sprawdzić, czy nic nie stanie na przeszkodzie budowy nowej placówki. Na razie jest dobrze. Legendarnego tunelu na drugą stronę Wisły nie odkryliśmy - śmieje się Dariusz Matlak, pełnomocnik ds. budowy MWP.

Kiedy będzie można odwiedzić nowe muzeum. - Teraz czekają nas negocjacje ze zwycięską pracownią. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, to realizacja mogłaby zacząć się w przyszłym roku. Wtedy nowe muzeum zostało by ukończone w 2013 roku - mówi Janusz Cisek, dyrektor MWP. - Mamy zapewnione środki z ministerstwa na poziomie ok. 400 mln zł.








Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
woj



Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 148
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 4 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Wto 11:15, 01 Wrz 2009    Temat postu:

rozumiem, ze zwycieski projekt pokazuja dwa pierwsze zdjecia.
moim zdaniem ten projekt jest, z punktu widzenia urbanistycznego, bardzo udany, ale muzeum to glownie sale ekspozycyjne, oswietlenie, czytelna komunikacja - zobaczymy


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Berjer



Dołączył: 02 Mar 2008
Posty: 167
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 4 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sob 18:04, 03 Kwi 2010    Temat postu:

Plany przeniesienia Muzeum WP na teren Cytadeli oraz wybudowanie w tym celu nowoczesnych obiektów - są piękne i bardzo potrzebne.

Nie rozumiem tylko jednego. Dlaczego nie oddaje się dla potrzeb Muzeum całej Cytadeli ? Dlaczego Wojsko tak kurczowo trzyma się tego obiektu ? Jak widać z planu, ogranicza swoją obecnością możliwość pełnego, kompleksowego zagospodarowania Cytadeli dla celów muzealnych.

Przecież dysponując całym terenem - można eksponować tematykę historii polskiej wojskowości na przestrzeni wieków. Organizować plenerowe pokazy wojsk z różnych epok. Nie tylko "martwe" eksponaty w salach muzealnych ale "na żywo" w odpowiednim terenie. Różne inscenizacje wydarzeń historycznych, musztry wojskowej, uroczystości i t.p. Młodzież uczyłaby się historii Polski w sposób atrakcyjny i łatwiejszy do zapamiętania.

Oddanie całej Cytadeli dla tych celów, ożywiłoby Twierdzę i stworzyło dużą atrakcję dla turystów krajowych i zagranicznych.

I niech nikt nam nie wmawia, że Cytadela jest obecnie dla Wojska niezbędna i nie zastąpiona. Bo to już tylko eksponat muzealny. I jako taki powinna służyć historii Polski.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
sekest
strzelec
strzelec


Dołączył: 08 Lut 2008
Posty: 629
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: wschód

PostWysłany: Nie 22:15, 04 Kwi 2010    Temat postu:

Cyt.1."Muzeum chce, żeby była to architektura na miarę światową. - Coś jak Opera w Sidney"
Cyt.2."Sąd konkursowy docenił prostą konstrukcję zaprojektowanych budynków".
Projekt mi się podoba, ale nie poraża nowatorstwem i dlatego nie sądzę aby trafił do podręczników całego świata -założenia konkursu sobie, werdykt sobie.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
bolas
kapral podchorąży
kapral podchorąży


Dołączył: 05 Sie 2005
Posty: 13058
Przeczytał: 2 tematy

Pomógł: 27 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: II Rzeczpospolita

PostWysłany: Śro 0:21, 22 Wrz 2010    Temat postu:

[link widoczny dla zalogowanych]

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strzelcy Kaniowscy - Forum Strona Główna -> Historia Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
gGreen v1.3 // Theme created by Sopel & Programosy
Regulamin