|
|
Autor |
Wiadomość |
bolas
kapral podchorąży
Dołączył: 05 Sie 2005
Posty: 13058
Przeczytał: 2 tematy
Pomógł: 27 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: II Rzeczpospolita
|
Wysłany: Śro 13:16, 16 Maj 2007 Temat postu: "Noc muzeów 2007" w Łodzi - zapraszamy |
|
|
W najbliższą sobotę, 19 maja 2007 w Łodzi odbędzie sie kolejna, trzecia już odsłona "Nocy Muzeuów". Stowarzyszenie "Strzelcy Kaniowscy" zostało zaproszone do udziału przez Muzeum Tradycji Niepodległościowych i w jego placówkach będzie można nas obejrzeć. Pokażemy się w obu oddziałach muzeum - na ul. Gdańskiej i na Radogoszczu. W muzeum na Radogoszczu odbędzie się mini inscenizacja potyczki z Września 1939.
Poza nią "Strzelcy Kaniowscy" zaprezentują zwiedzającym kilkanaście sylwetek żołnierskich zarówno z końca lat trzydziestych, jak i z samego Września 1939. Po raz pierwszy w naszej działalności zaprezentujemy też sylwetki żołnierzy 28pSK z okresu walk o granice Rzeczpospolitej z lat 1919-21.
W związku z możliwymi rozbieżnościami między programem, a faktycznym planem obchodów osoby zainteresowane prosimy o śledzenie tego wątku. Postaramy się napisać możliwie najdokładniejszą godzinę rozpoczęcia mini-inscenizacji na Radogoszczu i detale informujące o naszym pokazie w obu filiach MTN.
"Noc Muzeów" jest częscią obchodów Święta Łodzi, szczegółowy plan można poznać odwiedzając stronę [link widoczny dla zalogowanych] lub UMŁ.
Cytat: | W dniach 19 – 20 maja w godzinach 18.oo – 1.oo odbywać się będzie III edycja NOCY MUZEÓW.
Muzea zaprezentują specjalnie przygotowane wystawy oraz inne atrakcje.
W tegorocznej „Nocy Muzeów” wezmą udział:
Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne
Plac Wolności 14 wiecej ...
Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne udostępni w tę noc następujące wystawy dla zwiedzających:
* wystawa stała numizmatyczna „Pieniądz na ziemiach Polskich”
* wystawa stała etnograficzna „Szare jak ziemia, barwne jak pamięć”
* wystawa czasowa będąca wydarzeniem roku w naszym Muzeum ze zbiorów Museum für Vor- und Frühgeschichte w Berlinie p.t. ”Troja. Sen Henryka Schliemana”. Wystawa ta będzie niewątpliwie dużą atrakcją tej nocy.
* Specjalnie na Noc Muzeów przygotowane zostaną: pokaz wytwarzania narzędzi z krzemienia używanych w epoce kamienia, przygotowuje Dział Archeologiczny Muzeum
* bicie okolicznościowej pamiątkowej monetki, przygotowuje Dział Numizmatyczny Muzeum
* mała wystawa przygotowana przez Dział Widowisk Lalkowych Muzeum, na której prezentowane będą : Miś Uszatek i jego pokoik z filmu na dobranockę p.t. „Miś Uszatek” oraz lalka „Gagatek” z przedstawienia w Krakowie w Teatrze „Groteska” animowana przez Romana Polańskiego w latach pięćdziesiątych.
* Spektakl teatralny o godz. 22.30 na scenie przed Muzeum p.t. „Duchy Muzeum”
Spektakl „Duchy Muzeum” zakończy jak co roku pokaz sztucznych ogni z dachu Muzeum.
Muzeum Fabryki
ul. J. Karskiego 5 wiecej ...
W tę wyjątkową noc Muzeum wprowadzi zwiedzających w atmosferę dawnej fabryki, którą będzie można odczuć wszystkimi zmysłami. Noc, to pora niezwykła – kiedy ożywają wspomnienia, kiedy postrzegamy rzeczywistość inaczej. Noc to też pora zwykłej ciężkiej pracy w dawnej fabryce. Muzeum wprowadzi widzów w ten niezwykłą porę zwykłej pracy.
Światła fabryki – na pogrążonych w ciemności ścianach budynków i rynku Manufaktury pojawią odblask rozświetlonych światłem okien pracującej tkalni. Oglądanemu z okien Muzeum pokazowi towarzyszyć będzie huk pracujących maszyn – nietłumiony, autentyczny. (pokaz powtarzany będzie co godzinę).
„Duch tkacza” - w zaciemnionej sali wewnątrz Muzeum pojawiać się będzie „duch tkacza” zabłąkanego pośród murów. Efektom wizualnym (światło, obraz, dym) towarzyszyć będą odgłosy pracy. (pokaz powtarzany co godzinę)
Zapachy fabryki – z hermetycznych naczyń, otwieranych na moment wydobywać się będą autentyczne zapachy fabryki. Znajdujący się w pojemnikach pył bawełniany nasączony będzie zapachami takimi jakich można było doświadczyć na terenie tkalni, bielnika, farbiarni)
Praca krosien – pokazy pracy krosien, którym towarzyszyć będą dodatkowe efekty przenoszące widzów w atmosferę dawnej tkalni – unoszące się opary, niezwykłe światło i dźwięk 200 pracujących krosien.
Proces produkcji tkanin - prezentacja multimedialna zaspakajająca ciekawość widzów i dostarczająca im wyczerpujących informacji na temat tego wszystkiego co działo się w tak ogromnej fabryce.
Muzeum Historii Miasta Łodzi
ul. Ogrodowa 15 wiecej ...
Muzeum Historii Miasta Łodzi podczas Nocy Muzeów 19. maja 2007 r. w godz. Od 19.00 do1.00 w nocy udostępni zwiedzającym wnętrza oraz wystawy stałe i ogród. Atrakcją nocy będzie możliwość zobaczenia:
* Oryginału Konstytucji 3. maja - najstarszej konstytucji w Europie oraz Ustawy Rządowej.
* Czynna również będzie wystawa czasowa „Edukacja wizualna. Wybrane dyplomy z lat 1990-2007.”
W sobotę 19.05 i niedzielę 20.05 w związku z udostępnianiem ekspozycji w nocy z 19 na 20 maja Muzeum będzie nieczynne.
Muzeum Kinematografii
pl. Zwycięstwa 1 wiecej ...
Wystawy fotografii (w ramach Międzynarodowego Festiwalu Fotografii) Karolina Breguła „Pałer”
Ola Buczkowska „Basen”
Wanda Michalak „Bonsoir Madame la Lune”
Stefan Nitosławski „Metamorphosis”
Michał Przeździk „Ciągle żywe”
Spotkanie poświęcone twórczości Ingmara Bergmana, w którym wezmą udział m.in. Maria Kornatowska i Tadeusz Szczepański (godz. 18.00 – 20.00). Pokaz filmów krótkometrażowych z cyklu „Nakręcone w Łodzi”:
„Rynek” reż. Józef Robakowski
„Mój mały Everest” reż. Mirosław Dembiński
„Kaśka, bimber i motocykl” reż. Sławomir Fabicki
„Caracas” reż. Anna Błaszczyk
(godz. 20.30 – do końca)
Muzeum Książki Artystycznej
ul.Tymienieckiego 24 wiecej ...
Muzeum Książki Artystycznej proponuje:
* Koncert pt. IMPROWIZACJE MUZYCZNE - sesja prowadzona przez Darka Adriańczyka (gitara) i Mariusza Stopnickiego (trąbka), w którym wezmą udział zaproszeni muzycy różnych opcji jazzowych
* Wystawę fotograficzną ALDBOROUGH HOUSE Martiny Galvin w ramach FotoFestival 2007 (Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Łodzi)
* Stałą kolekcję książek artystycznych i zabytkowych urządzeń drukarskich Muzeum Książki Artystycznej
Muzeum Przyrodnicze Uniwersytetu Łódzkiego
ul. Kilińskiego 101 (Park Sienkiewicza) wiecej ...
Muzeum Przyrodnicze Katedry Zoologii Doświadczalnej i Biologii Ewolucyjnej Uniwersytetu Łódzkiego, jest w prostej linii kontynuatorem powstałego w 1930 roku w Łodzi, Muzeum Przyrodniczo-Pedagogicznego. Podstawą tworzonej wówczas kolekcji były zbiory przyrodnicze przechowywane w istniejących wówczas w Łodzi Muzeum Nauki i Sztuki oraz Centralnej Miejskiej Pracowni Przyrodniczo-Pedagogicznej, a także Towarzystwa Przyrodniczego im. St. Staszica. Siedzibą utworzonego muzeum stał się budynek mieszczący się w Parku Sienkiewicza przy ul. Kilińskiego. Lokal ten, obecne Muzeum Przyrodnicze UŁ zajmuje do dnia dzisiejszego. Muzeum nasze jest więc placówką o bogatej tradycji i jest jednym z najstarszych ośrodków muzealnych w Łodzi powstałą w okresie przedwojennym, która na stałe wpisała się w krajobraz kulturowy naszego miasta.
Muzeum Przyrodnicze UŁ jako placówka integralnie złączona ze szkołą wyższą jaką jest Uniwersytet Łódzki , realizuje zarówno badania naukowe jak i zajmuje się szeroko pojętą działalnością dydaktyczną i wystawienniczą.
Kolekcje i eksponaty muzealne zgromadzone w muzeum są stale wzbogacane.
Obecnie na szczególną uwagę zasługują kolekcja ptaków krajowych i rzadko spotykany w muzeach przyrodniczych w kraju bogaty zbiór szkieletów.
Muzeum szczyci się także posiadaniem dużej kolekcji owadów, zwłaszcza motyli.
Obecnie proponujemy zobaczenie dwóch wystaw tematycznych.
Na wystawie stałej zatytułowanej „Sieć życia- zróżnicowanie form w królestwie zwierząt” warto zwrócić uwagę na szereg gatunków rzadko prezentowanych na wystawach krajowych oraz na dużą różnorodność i znakomitą jakość spreparowanych okazów.
Z kolei aktualna wystawa czasowa przedstawia świat Antarktyki ukazany w oparciu o zbiory z wypraw polarnych pracowników naszej uczelni
Muzeum Sztuki
ul. Więckowskiego 36 wiecej ...
(19 /20 maja ) – godz. 18.00 – 01.00:
* Zwiedzanie wystawy Swingujący Londyn z oprowadzeniem
* Zwiedzanie stałej ekspozycji Sztuka i polityka (czynne II piętro)
* Koncert na dziedzińcu Muzeum – zapraszamy wszystkich, którzy liczą na zaskoczenie.
* Elementy towarzyszące: Catering na dziedzińcu Muzeum – poczęstunek, kawa, herbata dla gości (w razie brzydkiej pogody przygotowane namioty).
* Stoliki na dziedzińcu dla gości.
* Aranżacja przestrzeni – oświetlenie.
Rezydencja „Księży Młyn”
Przędzalniana 72 wiecej ...
Zaprasza w godz. 19 – 1.00. na:
Japońskie szaleństwo( 19 /20 maja ) – godz. 19.00 - 01.00
I.
zwiedzanie pałacu Herbsta z przewodnikami (pracownicy muzeum) bezpłatne wejściówki wydaje kasa muzeum (40 szt. na każdą godzinę) godz. 19.00, 20.00 21.00, 22.00, 23.00
II.
mini koncert – salon orientalny prezentacja gry na yakumogoto – tradycyjnym instrumencie japońskim w wykonaniu Anny Krysztofczyk (od godz. 21.00, w trakcie zwiedzania ekspozycji przez gości)
III.
działania interaktywne, prezentacje bezpłatne wejściówki do odebrania w kasie muzeum
* I ty możesz zostać początkującym pisarzem… działania interaktywne polegające na zapoznaniu się z prawidłami sztuki pisania znaków japońskich opracowanie i prowadzenie: Magdalena Michalska godz. 20.00, 21.00, 22.00, 23.00
* Ceremonia herbaty prezentacja multimedialna opracowanie i prowadzenie: Dorota Berbelska godz. 21.00, 22.00
IV.
Pokaz pirotechniczny na zakończenie nocy godz. 24.00
inne atrakcje - herbaciarnia w ogrodzie zimowym
Muzeum Tradycji Niepodległościowych
ul. Gdańska 13 wiecej ...
Proponuje zwiedzanie oryginalnego więziennego dziedzińca (zwykle nie udostępnianego publiczności) oraz wystaw czasowych:
* „Harcerskie dekady. Harcerstwo w latach 1944 –1996.” Przedstawia dzieje harcerstwa poprzez dokumenty, fotografie, sztandary, inne pamiątki. Koncentruje się raczej na eksponowaniu przełomowych wydarzeń z harcerskich „dekad”. Podczas „NOC-y”, prezentowane będą dodatkowo harcerskie pieśni, piosenki, gawędy w bezpośrednim wykonaniu harcerskiej młodzieży.
* „Armia Krajowa”. W 65. rocznicę nadania siłom zbrojnym w Kraju nazwy Armia Krajowa.” Bogata w merytoryczny materiał ekspozycja. Poprzez zdjęcia, dokumenty, zgromadzone różnorodne militaria, prezentuje zarówno dzieje SZP-ZWZ-AK, na terenach okupowanej Polski, jak i w Okręgu „Barka”. Upamiętnia niezwykły fenomen, jakim było powstanie i działanie poszczególnych osób, oddziałów, agend AK i Delegatury Rządu na Kraj.
* „Proces Norymberski. Zbrodniarze i ich Ofiary.” Upamiętnia represje wobec obywateli różnych narodowości w czasie II wojny światowej. Wystawa przedstawia zarys dziejów narodowego socjalizmu, sylwetki zbrodniarzy wojennych. Jest swoistym memento dla „nie zabijaj”, które tak brutalnie było deptane.
* „Napoleon i jego legenda”, ekspozycja pamiątek napoleońskich Pana Edwarda Grobelnego.
Prezentowane dzieła sztuki: grafiki, ryciny, rysunki i obrazy, a także przedmioty codziennego użytku : talerze, filiżanki, zegarki, tabakiery itp. z elementami napoleońskimi, przedstawiającymi Napoleona, członków rodziny cesarskiej, dowódców wojsk. Wszystkie te pamiątki, na pewno przybliża nam epokę, oraz czasy utworzenia i funkcjonowania Księstwa Warszawskiego.
Muzeum będzie gościć następujące organizacje i grupy:
* „Strzelec”- Organizacja Patriotyczno Obronna. Nawiązuje do dawnych Strzeleckich tradycji. Szkoli i wychowuje młodzież. Przewidziany jest pokaz umundurowania oraz pokaz sprawności i musztry. „Strzelec” udostępni zwiedzającym, za niewielką odpłatnością, żołnierską grochówkę.
* GRH 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej gen. S. Sosabowskiego. Grupa prezentuje sprzęt Brygady, kultywuje i propaguje losy żołnierzy , obywateli polskich, podczas II wojny światowej. Grupa zapoznawać będzie zwiedzających z losami Brygady, także poprzez prezentowanie fragmentów filmów dokumentalnych poświęconych polskim spadochroniarzom.
* GRH 28 pułku Strzelców Kaniowskich. Kultywuje tradycje pułku piechoty, nierozerwalnie łączonego z dziejami Łodzi W Muzeum prezentować będzie sprzęt i wyposażenie Wojska Polskiego z 1939 r.
* GRH Wojsko niemieckie 1939. Będzie prezentować sprzęt i wyposażenie wojsk niemieckich z 1939 r. Grupa uczestniczyć będzie w rekonstrukcji potyczki pomiędzy wojskami polskimi a niemieckimi.
* GRH Drużyna Zaciężna Księżnej Anny. Odtwarza tradycje rycerskie, prezentować będzie strój i broń rycerska, zwiedzającym zaprezentuje pokaz walk rycerskich.
* GRH „Dagome”, podobnie rekontruje rycerskie tradycje. Postara się zainteresować zwiedzających sprzętem, gawędami o rycerskiej tradycji i walkami rycerskimi.
Związek Harcerstwa Polskiego. ZHP, została uznana za Organizację Pożytku Publicznego. Prowadzi różnorodną działalność wychowawczą i opiekuńczą na rzecz dzieci i młodzieży. W naszym Muzeum poprowadzi harcerską wieczornicę oraz inne zajęcia harcerskie.
Wystawa i warsztaty modelarskie.
Muzeum zaproponuje zwiedzającym wystawę modelarską „Uzbrojenie sił zbrojnych Zachodu 1939–1945.” . Zostaną zaprezentowane modele okrętów, statków, samolotów, czołgów, armat używanych przez wojska niemieckie, brytyjskie, amerykańskie, polskie na Zachodzie.
Najmłodszym zaś - „warsztaty modelarskie” - możliwość samodzielnego wykonania pod „fachowym okiem”, wybranego modelu sprzętu wojskowego.
Młodzież i dorośli będą mogli natomiast rywalizować w zorganizowanym Otwartym Konkursie Modelarskim o Nagrodę Dyrektora MTN „Pamięci Witolda Kozaneckiego – łodzianina, oficera 1 Dywizji Pancernej”
Wojskowa grochówka. Mając na uwadze, nie tylko doznania estetyczne i merytoryczne informacje, zwiedzającym zaproponujemy porcję wojskowej grochówki, kawę, herbatę, chleb. Grochówka będzie serwowana przez „Strzelców” na zewnętrznym dziedzińcu, za niemal symboliczną odpłatnością ( 3 zł za porcję ).
Muzeum Tradycji Niepodległościowych Oddział Radogoszcz
ul. Zgierska 147 wiecej ...
Oddział Radogoszcz , zaprezentuje następujące wystawy stałe :
* „Śmierć nie straszna, lecz powolne konanie. Radogoszcz 1939 –1945” Wystawa obrazuje martyrologię, warunki życia więźniów, dokumentuje okrutną zbrodnię dokonaną na Polakach w nocy z 17/18 stycznia 1945 r. Teksty, komentarze, opisy prezentowane na ekspozycji są opracowane w językach polskim, niemieckim i angielskim.
* „Łódź i Ziemia Łódzka w latach wojny i okupacji, 1939-1945.” Bogato ilustrowana fotografiami, dokumentami i pamiątkami ekspozycja przedstawiająca dzieje Łodzi i regionu w strasznych czasach wojny. Opisuje losy represjonowanych obywateli polskich w więzieniach, obozach, na robotach przymusowych itd. Zasygnalizowano także losy Polaków, represjonowanych na terenie ówczesnego ZSRR w latach 1939 –1956.
Prezentacja sprzętu wojskowego z II wojny światowej.
* Na wewnętrznym dziedzińcu Rodogoszcza, prezentowana będzie kolekcja armat przeciwpancernych i przeciwlotniczych, moździerzy, używanych przez Wojsko Polskie ( gen. Berlinga ) podczas II wojny światowej .
* Niewątpliwą atrakcją będzie prezentacja polskiej tankietki TKS ( lekkiego czołgu dwuosobowego z karabinem maszynowym) , oraz motocykla z II wojny światowej. Rekonstrukcja potyczki – godz. 19.oo
* GRH 28 płk Strzelców Kaniowskich i GRH wojska niemieckiego, przy pomocy środków pirotechnicznych , sprzętu wojskowego odtworzy potyczkę pomiędzy wojskami polskimi a niemieckimi w 1939 r Wieczornica harcerska . – od godz. 21.oo
* Wieczornica przygotowana i prowadzona przez ZHP. Pieśni i piosenki harcerskie,
* Gawędy seniorów harcerskich, recytacje, o harcerskich tradycjach.
Miejska Galeria Sztuki
ul. Sienkiewicza 44 (Park Sienkiewicza) wiecej ...
W Noc Muzeów w Miejska Galeria Sztuki w Łodzi zaprasza na:
* Przedpremierowy pokaz wystawy Trans-tkanina. W kręgu tkaniny PWSSP i ASP w Łodzi.
* Projekcje filmów dotyczących projektowania ubioru.
* Kiermasz wydawnictw Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi.
* Pokaz kolekcji ubioru przygotowany przez studentów II, III i IV roku Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi.
Łódź Art Center
ul. Tymienieckiego 3 wiecej ...
Noc w fabryce
Fotofestiwal i Fabryka Sztuki w tym roku po raz pierwszy przygotowały specjalne atrakcje podczas Międzynarodowej Nocy Muzeów. Zapraszamy do obejrzenia ponad 20 wystaw fotograficznych, zaprezentowanych w zabytkowych halach fabrycznych oraz na specjalne pokazy slajdów z muzyką na dziedzińcu Łódź Art Center. W nocy z 19 na 20 maja będzie można obejrzeć zdjęcia z całego świata i poczuć niezwykłą atmosferę miejsca.
Tematem przewodnim tegorocznego Fotofestiwalu jest najnowsza fotografia hiszpańska I dlatego w Programie Głównym prezentujemy prace młodych Hiszpanów. W Programie Otwartym zaś mogą Państwo zobaczyć jedenaście najlepszych projektów spośród kilkuset nadesłanych przez artystów z całego świata.
Na tę noc zostanie uruchomiona specjalna linia autobusowa MPK miedzy placówkami.
Wstęp do wszystkich placówek oraz przejazdy specjalną linią autobusową są bezpłatne.
Organizatorem „Nocy Muzeów jest Biuro Promocji, Turystyki i Współpracy z Zagranicą Urzędu Miasta Łodzi.
Ponadto:
Tramwaj muzealny
"Helenówek" - "Koziny" wiecej ... |
I nieco o Muzeum Tradycji Niepodległościowych:
Cytat: | Muzeum Tradycji Niepodległościowych
ul. Gdańska 13 mniej...
Proponuje zwiedzanie oryginalnego więziennego dziedzińca (zwykle nie udostępnianego publiczności) oraz wystaw czasowych:
* „Harcerskie dekady. Harcerstwo w latach 1944 –1996.” Przedstawia dzieje harcerstwa poprzez dokumenty, fotografie, sztandary, inne pamiątki. Koncentruje się raczej na eksponowaniu przełomowych wydarzeń z harcerskich „dekad”. Podczas „NOC-y”, prezentowane będą dodatkowo harcerskie pieśni, piosenki, gawędy w bezpośrednim wykonaniu harcerskiej młodzieży.
* „Armia Krajowa”. W 65. rocznicę nadania siłom zbrojnym w Kraju nazwy Armia Krajowa.” Bogata w merytoryczny materiał ekspozycja. Poprzez zdjęcia, dokumenty, zgromadzone różnorodne militaria, prezentuje zarówno dzieje SZP-ZWZ-AK, na terenach okupowanej Polski, jak i w Okręgu „Barka”. Upamiętnia niezwykły fenomen, jakim było powstanie i działanie poszczególnych osób, oddziałów, agend AK i Delegatury Rządu na Kraj.
* „Proces Norymberski. Zbrodniarze i ich Ofiary.” Upamiętnia represje wobec obywateli różnych narodowości w czasie II wojny światowej. Wystawa przedstawia zarys dziejów narodowego socjalizmu, sylwetki zbrodniarzy wojennych. Jest swoistym memento dla „nie zabijaj”, które tak brutalnie było deptane.
* „Napoleon i jego legenda”, ekspozycja pamiątek napoleońskich Pana Edwarda Grobelnego.
Prezentowane dzieła sztuki: grafiki, ryciny, rysunki i obrazy, a także przedmioty codziennego użytku : talerze, filiżanki, zegarki, tabakiery itp. z elementami napoleońskimi, przedstawiającymi Napoleona, członków rodziny cesarskiej, dowódców wojsk. Wszystkie te pamiątki, na pewno przybliża nam epokę, oraz czasy utworzenia i funkcjonowania Księstwa Warszawskiego.
Muzeum będzie gościć następujące organizacje i grupy:
* „Strzelec”- Organizacja Patriotyczno Obronna. Nawiązuje do dawnych Strzeleckich tradycji. Szkoli i wychowuje młodzież. Przewidziany jest pokaz umundurowania oraz pokaz sprawności i musztry. „Strzelec” udostępni zwiedzającym, za niewielką odpłatnością, żołnierską grochówkę.
* GRH 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej gen. S. Sosabowskiego. Grupa prezentuje sprzęt Brygady, kultywuje i propaguje losy żołnierzy , obywateli polskich, podczas II wojny światowej. Grupa zapoznawać będzie zwiedzających z losami Brygady, także poprzez prezentowanie fragmentów filmów dokumentalnych poświęconych polskim spadochroniarzom.
* GRH 28 pułku Strzelców Kaniowskich. Kultywuje tradycje pułku piechoty, nierozerwalnie łączonego z dziejami Łodzi W Muzeum prezentować będzie sprzęt i wyposażenie Wojska Polskiego z 1939 r.
* GRH Wojsko niemieckie 1939. Będzie prezentować sprzęt i wyposażenie wojsk niemieckich z 1939 r. Grupa uczestniczyć będzie w rekonstrukcji potyczki pomiędzy wojskami polskimi a niemieckimi.
* GRH Drużyna Zaciężna Księżnej Anny. Odtwarza tradycje rycerskie, prezentować będzie strój i broń rycerska, zwiedzającym zaprezentuje pokaz walk rycerskich.
* GRH „Dagome”, podobnie rekontruje rycerskie tradycje. Postara się zainteresować zwiedzających sprzętem, gawędami o rycerskiej tradycji i walkami rycerskimi.
Związek Harcerstwa Polskiego. ZHP, została uznana za Organizację Pożytku Publicznego. Prowadzi różnorodną działalność wychowawczą i opiekuńczą na rzecz dzieci i młodzieży. W naszym Muzeum poprowadzi harcerską wieczornicę oraz inne zajęcia harcerskie.
Wystawa i warsztaty modelarskie.
Muzeum zaproponuje zwiedzającym wystawę modelarską „Uzbrojenie sił zbrojnych Zachodu 1939–1945.” . Zostaną zaprezentowane modele okrętów, statków, samolotów, czołgów, armat używanych przez wojska niemieckie, brytyjskie, amerykańskie, polskie na Zachodzie.
Najmłodszym zaś - „warsztaty modelarskie” - możliwość samodzielnego wykonania pod „fachowym okiem”, wybranego modelu sprzętu wojskowego.
Młodzież i dorośli będą mogli natomiast rywalizować w zorganizowanym Otwartym Konkursie Modelarskim o Nagrodę Dyrektora MTN „Pamięci Witolda Kozaneckiego – łodzianina, oficera 1 Dywizji Pancernej”
Wojskowa grochówka. Mając na uwadze, nie tylko doznania estetyczne i merytoryczne informacje, zwiedzającym zaproponujemy porcję wojskowej grochówki, kawę, herbatę, chleb. Grochówka będzie serwowana przez „Strzelców” na zewnętrznym dziedzińcu, za niemal symboliczną odpłatnością ( 3 zł za porcję ).
Muzeum Tradycji Niepodległościowych Oddział Radogoszcz
ul. Zgierska 147 mniej...
Oddział Radogoszcz , zaprezentuje następujące wystawy stałe :
* „Śmierć nie straszna, lecz powolne konanie. Radogoszcz 1939 –1945” Wystawa obrazuje martyrologię, warunki życia więźniów, dokumentuje okrutną zbrodnię dokonaną na Polakach w nocy z 17/18 stycznia 1945 r. Teksty, komentarze, opisy prezentowane na ekspozycji są opracowane w językach polskim, niemieckim i angielskim.
* „Łódź i Ziemia Łódzka w latach wojny i okupacji, 1939-1945.” Bogato ilustrowana fotografiami, dokumentami i pamiątkami ekspozycja przedstawiająca dzieje Łodzi i regionu w strasznych czasach wojny. Opisuje losy represjonowanych obywateli polskich w więzieniach, obozach, na robotach przymusowych itd. Zasygnalizowano także losy Polaków, represjonowanych na terenie ówczesnego ZSRR w latach 1939 –1956.
Prezentacja sprzętu wojskowego z II wojny światowej.
* Na wewnętrznym dziedzińcu Rodogoszcza, prezentowana będzie kolekcja armat przeciwpancernych i przeciwlotniczych, moździerzy, używanych przez Wojsko Polskie ( gen. Berlinga ) podczas II wojny światowej .
* Niewątpliwą atrakcją będzie prezentacja polskiej tankietki TKS ( lekkiego czołgu dwuosobowego z karabinem maszynowym) , oraz motocykla z II wojny światowej. Rekonstrukcja potyczki – godz. 19.oo
* GRH 28 płk Strzelców Kaniowskich i GRH wojska niemieckiego, przy pomocy środków pirotechnicznych , sprzętu wojskowego odtworzy potyczkę pomiędzy wojskami polskimi a niemieckimi w 1939 r Wieczornica harcerska . – od godz. 21.oo
* Wieczornica przygotowana i prowadzona przez ZHP. Pieśni i piosenki harcerskie,
* Gawędy seniorów harcerskich, recytacje, o harcerskich tradycjach. |
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
|
|
bolas
kapral podchorąży
Dołączył: 05 Sie 2005
Posty: 13058
Przeczytał: 2 tematy
Pomógł: 27 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: II Rzeczpospolita
|
Wysłany: Sob 14:15, 19 Maj 2007 Temat postu: |
|
|
Inscenizacja potyczki z września 1939 roku odbędzie się w pobliżu filli Muzeum Tradycji Niedpolegościowych na Radogoszczu ok. godziny 19.
Od ok. 18 do 20-ej będzie można nas zobaczyć w MTN na Radogoszczu, a od 20-ej będziemy w MTN na ulicy Gdańskiej. Na Radogoszczu tylko sylwetki z 1939 roku, zaś na Gdańskiej także z 1920.
Serdecznie zapraszamy !
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
bolas
kapral podchorąży
Dołączył: 05 Sie 2005
Posty: 13058
Przeczytał: 2 tematy
Pomógł: 27 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: II Rzeczpospolita
|
Wysłany: Nie 15:20, 20 Maj 2007 Temat postu: |
|
|
I już po "nocy muzeów", tegoroczna w mojej skromnej opinii bardzo udana. Mieliśmy okazję wziąć udział w inscenizacji potyczki z 1939 roku, oraz później na wystawie statycznej zaprezentować sywetki i wyposażenie zołnierzy 28pSK z 1939 i 1920 roku.
Część I: Zdjęcia z inscenizacji w MTN na Radogoszczu, godz.19:
Foto: Karolina Lejman,
Próby, wstępne przymiarki do stanowisk:
Rekonstruktorzy z grupy odtwarzającej Niemców:
My na parę chwil przed pokazem,
Inscenizacja:
Polska piechota wychodzi z koszar na front,
Ludność Łodzi żegna zołnierzy kwiatami, jabłkami, słodyczami ...
Po oddaleniu sie piechota zatrzymuję się na krótki postój, wystawia ubezpieczenia
W pewnym momencie polskie czujki otwierają ogień, goniec melduje o pojawieniu się Niemców w okolicy w sile transportera opancerzonego, trzech motocykli i garstki piechoty. Polacy zajmują szybko byle jakie stanowiska, rozpoczyna się z biegu pojedynek ogniowy.
Po krótkiej wymianie ognia, żołnierze polscy zmuszeni są do wycofania się w pośpiechu.
Niemcy zajmują teren potyczki i porządkują swe szyki.
Nagle niewiadomo skąd wychodzi gwałtowne polskie kontrnatarcie na zupełnie zaskoczonych Niemców. Uderza tankietka TKS wsparta drużyną piechoty piorunującym uderzeniem wypiera Niemców... piechota rozwija się w tyralierę:
i skokami prze do przodu ...
Niemcy cofają się w polskim ogniu ...
Dzielny "karakon", czyli polska tankietka TKS
Defilada po inscenizacji:
Grupa odtwarzająca Niemców:
Część II: od godziny 20-ej - filia Muzeum Tradycji Niepodległościowych na ul Gdańskiej, pokaz statyczny.
Część zdjęć zrobiono w okolicy Muzeum w dawnym Pałacu Izreale Poznańskiego. Zdjęcia: Michał Szubert
Sesja postaci z 1920 roku - frontowy urlop -podoficer kompanii ckm z 28pSK na wieczorowym spacerze ulicami fabrykanckiej Łodzi ...
I finalnie kolejna postać z 1920: żołnierz batalionu zapasowego 28pSK w Łodzi - nowiutkie umundurowanie wz.19.
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
rómmel
Dołączył: 21 Sty 2007
Posty: 503
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 2 razy Ostrzeżeń: 1/5 Skąd: Rzeszów
|
Wysłany: Nie 17:45, 20 Maj 2007 Temat postu: |
|
|
No panowie, szczere gratulacje. U nas niestety z kol. Szudrem z Cytadeli(mam nadzieje że już niedługo, propaganda działa ) wystawiliśmy tylko sylwetki wrześniowca(uskładaną z naszych wspólnych sprzętów) i żołnierza 10 psk 1 Dywizji Pancernej gen. Maczka na Zachodzie. Ale cóż - nie ma co porównywać takiego miasta jak Łódź z Rzeszowem - my tu nie mieliśmy żadnego wsparcia, a SS-manów z GRH "Podkarpacie" wolałem nie ściągać...
Pozdrawiam
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
bolas
kapral podchorąży
Dołączył: 05 Sie 2005
Posty: 13058
Przeczytał: 2 tematy
Pomógł: 27 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: II Rzeczpospolita
|
Wysłany: Pon 13:44, 21 Maj 2007 Temat postu: |
|
|
Nieco fotek z Nocy Muzeów - część także z inscenizacji ...
[link widoczny dla zalogowanych]
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
bolas
kapral podchorąży
Dołączył: 05 Sie 2005
Posty: 13058
Przeczytał: 2 tematy
Pomógł: 27 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: II Rzeczpospolita
|
Wysłany: Wto 13:33, 22 Maj 2007 Temat postu: |
|
|
Kolejne REWELACYJNE fotki - autorami są Panowie "marek71" i "rtg" z forum [link widoczny dla zalogowanych]
zdjęcia ze strony: [link widoczny dla zalogowanych]
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
bolas
kapral podchorąży
Dołączył: 05 Sie 2005
Posty: 13058
Przeczytał: 2 tematy
Pomógł: 27 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: II Rzeczpospolita
|
Wysłany: Wto 14:12, 22 Maj 2007 Temat postu: |
|
|
I jeszcze dwie kolejne ... - znów "Marek71":
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
sturmvogel
Dołączył: 22 Maj 2007
Posty: 1
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Łódź
|
Wysłany: Wto 15:46, 22 Maj 2007 Temat postu: |
|
|
Witam po raz pierwszy na tym forum.
Pragnę wyrazić swoje wyrazy uznania jesli chodzi o rekonstrukcję.
Bardzo widowiskowo i profesjonalnie (choć zupełnie nie znam się na WP pre 1939).
Oby tak dalej.
Pozdrawiam
Sturmvogel
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
|
|
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach
|
fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
gGreen v1.3 // Theme created by Sopel &
Programosy
|