Forum Strzelcy Kaniowscy - Forum Strona Główna

 Odsłonięcie obelisku w przysiółku Kozy k/Dąbrowy Wielkiej

Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Szpunt
starszy strzelec
starszy strzelec


Dołączył: 04 Wrz 2006
Posty: 353
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Sieradz

PostWysłany: Pon 22:54, 05 Wrz 2011    Temat postu: Odsłonięcie obelisku w przysiółku Kozy k/Dąbrowy Wielkiej



Cytat:
W 72 rocznicę zestrzelenia polskiego Karasia z 1(21) Eskadry Bombowej Lekkiej, 4 września o godzinie 12, na polach przysiółka Kozy koło Dąbrowy Wielkiej odbędzie się uroczystość upamiętniająca poległą w walce z niemieckimi myśliwcami załogę samolotu. 3 września 1939 roku w miejscu tym zginęli ppor. obs. Tadeusz Król i kpr. strz. sam. Ignacy Mularczyk.
Historyczno-patriotyczna uroczystość odbędzie się 4 września w podsieradzkiej Dąbrowie Wielkiej. O godzinie 12, w przysiółku Kozy, w miejscu zestrzelenia samolotu PZL-23B Karaś z 1(21) Eskadry Bombowej Lekkiej 2 Pułku Lotniczego z Krakowa, zostanie odsłonięty obelisk poświęcony pamięci dwóch poległych członków załogi. Karaś został zestrzelony 3 września 1939 roku około godziny 17. Jak opowiadali świadkowie zdarzenia, polski samolot zaatakowały trzy Messerschmitty. Z trzech członków załogi tylko jeden ratował się skokiem ze spadochronem – kpr. pil. Stanisław Obiorek. Okoliczni mieszkańcy, którzy przybyli na miejsce upadku Karasia, w spalonych szczątkach znaleźli ciała dwóch lotników – ppor. obs. Tadeusza Króla i kpr. strz. sam. Ignacego Mularczyka. Obaj zostali pochowani tam, gdzie zginęli, pod usypaną z ziemi mogiłą.

Kpr. pil. Stanisław Obiorek latał potem na Wellingtonach w 304 Dywizjonie Bombowym Ziemi Śląskiej. Zginął w styczniu 1942 roku – jego bombowiec nie wrócił na macierzyste lotnisko z lotu na bombardowanie niemieckiego Wilhelmshaven.

Organizatorami uroczystości są wójt gminy Sieradz oraz Społeczny Komitet, w którym działa m.in. Robert Kielek z Sieradza. – Oprócz lokalnych władz, w uroczystości będą uczestniczyć między innymi dowódcy 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku oraz 15 Brygady Wsparcia Dowodzenia w Sieradzu, zaprosiliśmy także dowódcę Sił Powietrznych. Będą członkowie rodzin obu poległych lotników, spodziewamy się licznie przybyłych mieszkańców – mówi Robert Kielek, który był inicjatorem upamiętnienia załogi zestrzelonego samolotu. To w dużej mierze dzięki jego zaangażowaniu dziś już wiadomo, że 72 lata temu pod Dąbrową Wielką strącony został Karaś, a nie Czapla – jak przez wiele lat podawano w źródłach. Sprostowanie historii i dotarcie do faktów kosztowało mnóstwo pracy i wysiłku wielu osób, jako pierwszy na trop prawdy o tym zdarzeniu wpadł w 1989 roku inż. Juliusz Molski z Poznania, znany eksplorator wrześniowych pobojowisk lotniczych – ale więcej na ten temat wkrótce.
W 1952 roku szczątki ppor. obs. Tadeusza Króla i kpr. strz. sam. Ignacego Mularczyka zostały przeniesione na cmentarz żołnierzy radzieckich w Sieradzu i spoczęły w zbiorowej mogile żołnierzy września 1939 roku.

W miejscu upadku samolotu zostaną umieszczone głaz z pamiątkową tablicą oraz krzyż z przytwierdzonymi symbolicznymi, metalowymi elementami. Do ziemi wrócą też szczątki członków załogi wydobyte z tego miejsca podczas poszukiwań. Odnalezione fragmenty Karasia będą eksponowane w muzeum w Warcie, gdzie znajdują się m.in. pamiątki po słynnym polskim pilocie, Stanisławie Skarżyńskim. I poszukiwania, i przekazanie znalezionych elementów do muzeum odbyło się za zgodą służb ochrony zabytków. Dzięki zgodzie dowódcy 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku uroczystość odbędzie się z udziałem wojskowej kompanii honorowej.


W obchodach wzięła udział warta honorowa Strzelców Kaniowskich. Uroczystość rozpoczęła się mszą polową odprawioną przez ks. ppłk Zenona Pawelaka podczas której nastąpiło odsłonięcie i poświęcenie pomnika oraz złożenie szczątków członków załogi pod obeliskiem. W trakcie mszy odbył się pokaz lotniczy kilku samolotów cywilnych, podczas którego na spadochronie zrzucono kwiaty w okolice pomnika. Później zostały wygłoszone przemówienia okolicznościowe, m.in. członków rodzin poległych, następnie złożenie kwiatów, apel poległych i salwa honorowa.

Kilka fotek z uroczystości od pana Rafała Bogusławskiego:








i parę naszych:







Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Bobby
strzelec
strzelec


Dołączył: 12 Lis 2007
Posty: 1870
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 2/5
Skąd: Sieradz

PostWysłany: Wto 19:02, 11 Paź 2011    Temat postu:

Tablica pamiątkowa na wojskowym polsko-sowieckim cmentarzu w Sieradzu, którą przypadkiem zauważyłem, ponieważ jest postawiona z boku. Niedawno musiała być odsłonięta, ponieważ były jeszcze kwiatki i znicze.



Teraz dojrzałem na zdjęciach powyżej, że oba transparenty z szachownicą obok krzyża to stary przed wojenny wzór, jednak na samej tablicy jest już współczesny Question


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Bobby dnia Wto 19:05, 11 Paź 2011, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Grzegorz Nowak (W)
strzelec
strzelec


Dołączył: 10 Lis 2005
Posty: 2884
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 8 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Łódź-Wieluń

PostWysłany: Śro 8:57, 12 Paź 2011    Temat postu:

Bobby napisał:

Teraz dojrzałem na zdjęciach powyżej, że oba transparenty z szachownicą obok krzyża to stary przedwojenny wzór, jednak na samej tablicy jest już współczesny Question



Bobby, heraldyka lotnicza się klania....
kiedys była ostra debata na temat układu szachownicy w lotnictwie polskim i z tego co pamietam to pierwsze z prawej powinno być pole białe - zatem nieprawidlowa jest na hmm.. "transparentach", natomiast wydaje mi się że poprawny układ jest na pomniku...
ale pisze z pamięci, źrodeł nie mam przed sobą, zatem moge się pomylic..


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Grzegorz Nowak (W) dnia Śro 9:01, 12 Paź 2011, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
bolas
kapral podchorąży
kapral podchorąży


Dołączył: 05 Sie 2005
Posty: 13058
Przeczytał: 2 tematy

Pomógł: 27 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: II Rzeczpospolita

PostWysłany: Śro 10:59, 12 Paź 2011    Temat postu:

Patrząc na foty przedwojenne to odwrotnie, przynajmniej na tych pierw jest czerwone:
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]

Przed wojną pierwszy z górnej lewej był karmazyn. Współcześnie w 1993 roku znak zmieniono, ponoć teraz jest bardziej poprawny heraldycznie, tu nieco detali:
[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez bolas dnia Śro 11:00, 12 Paź 2011, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Bobby
strzelec
strzelec


Dołączył: 12 Lis 2007
Posty: 1870
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 2/5
Skąd: Sieradz

PostWysłany: Śro 16:53, 12 Paź 2011    Temat postu:

No właśnie, dlatego mnie zdziwiło, że "transparentach" jest przed wojennie, a na tablicy już współcześnie. Można to zapewne różnie interpretować, że w hołdzie od współczesnych lotników, jednak jak dla mnie powinna być stara jako, że oni pod taką służyli. Ot moje zdanie Smile

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strzelcy Kaniowscy - Forum Strona Główna -> Stowarzyszenie "Strzelcy Kaniowscy" Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
gGreen v1.3 // Theme created by Sopel & Programosy
Regulamin