bolas
kapral podchorąży
Dołączył: 05 Sie 2005
Posty: 13058
Przeczytał: 2 tematy
Pomógł: 27 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: II Rzeczpospolita
|
Wysłany: Czw 8:42, 20 Sie 2009 Temat postu: Święto Wojska Polskiego 2009 |
|
|
Podczas tegorocznych obchodów Święta Wojska Polskiego "Strzelcy Kaniowscy" wzieli udział w uroczystościach w Łodzi, Sieradzu i Białej.
Sieradz:
Uczestnicy wystąpienia w Sieradzu mieli okazję spotkać się z żołnierzem 3 kompanii 31pSK, Panem Józefem Umińskim.
[link widoczny dla zalogowanych]
Cytat: | Data: 2009-08-17 22:55:00
Tak samo jak 70 lat temu
Autor: Beata Michalska
Niesamowite, niepowtarzalne, niezapomniane widowisko – tak można określić wszystko to, co działo się 16 sierpnia na terenie sieradzkiego amfiteatru. Przy dźwiękach najpiękniejszych utworów żołnierskich udaliśmy się w wyjątkową podróż szlakiem bojowym strzelców kaniowskich.
Organizatorami projektu „Szlakiem Bojowym Strzelców Kaniowskich ‘39” są dowódca 15. Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia – gen. bryg. Mirosław SIEDLECKI, Prezydent Miasta Sieradza – Jacek WALCZAK, Starosta Zduńskowolski – Wojciech RYCHLIK, Burmistrz Gminy i Miasta Mszczonowa – Grzegorz KUREK, Wójt Gminy Zapolice – Zenon KOWALSKI. Główną ideą, która towarzyszy projektowi jest rozpowszechnianie wiedzy o kampanii wrześniowej, upamiętnienie wydarzeń i miejsc, związanych ze szlakiem bojowym pułków strzelców kaniowskich przebiegającym m.in. przez miejscowości: Sieradz, Beleń – Strońsko – Zagórzyce, Mszczonów.
Pierwszy etap projektu pod nazwą „ W PRZEDEDNIU WOJNY” już za nami. Jest co powspominać …
Amfiteatr zaczął tętnić życiem już około godziny 14:00. Pogoda dopisała, więc do obozowiska polowego żołnierzy września ’39 roku ciągnęły prawdziwe tłumy. Mieszkańcy przychodzili całymi rodzinami, aby na własne oczy ujrzeć ten „żywy obraz historii”. W inscenizację obozowiska zaangażowało się wiele grup rekonstrukcyjnych: Stowarzyszenie Historyczne Strzelcy Kaniowscy z Łodzi i Sieradza, Jednostka Strzelecka 4038 „Strzelec”, Grupa Rekonstrukcyjna GRH Chrobry, 25 Pułk Artylerii Lekkiej Ziemi Kaliskiej „Tradycja i Historia” z Kalisza, GRH Złoty Krzyż, motocykliści: Paweł SZAUMOWSKI i Olek GĘBALSKI oraz Ludowe Wojsko Polskie z Łodzi.
W obozowisku żołnierze częstowali prawdziwą wojskową grochówką i chętnie odpowiadali na pytania zwiedzających. Inscenizacji towarzyszyła wystawa fotograficzna, prezentująca historię i tradycje Garnizonu Sieradz od początku jego istnienia do dzisiaj. Dla wszystkich zainteresowanych tematem kampanii wrześniowej w regionie, organizatorzy przygotowali okolicznościowy folder.
Oficjalne otwarcie obchodów rozpoczęło się uroczystym złożeniem meldunku Dowódcy 15. SBWD, Panu gen. bryg. Mirosławowi SIEDLECKIEMU przez komendanta Szwadronu Ziemi Kaliskiej - st. wachmistrza Pawła WOŹNIAKOWSKIEGO oraz honorową salwą armatnią, przygotowaną przez Sieradzkie Bractwo Kurkowe na cześć Dowódcy – Generała.
Następnie, rozpoczął się pierwszy Przegląd Piosenki Żołnierskiej „Pieśń popłynie z nadwarciańskim echem”. Na scenie zaprezentowało się 20 wokalistów w dwóch kategoriach wiekowych. Występy młodych artystów oceniało jury, któremu przewodniczył Pan ppłk Waldemar OSYPIUK z Departamentu Wychowania i Promocji Obronności MON. W składzie jury znaleźli się również: mjr Czesław ZASIŃSKI z 15 SBWD, Andrzej GRZEŚKOWIAK – dyr. Szkoły Muzycznej I st. w Sieradzu, Małgorzata JURKOWSKA z Miejskiego Domu Kultury w Sieradzu i miss polonia Województwa Łódzkiego – Pani Agata BIERNAT.
Widownia była wypełniona po brzegi. Publiczność dała się porwać wspaniałej atmosferze, stworzonej przez młodych wokalistów.
Decyzją Jury Przeglądu, 1 miejsce w kategorii wiekowej do lat 13 zajęła Wiktoria GRABOWSKA z Centrum Kultury w Błaszkach. Wiktoria podbiła również serca widowni, która przyznała jej NAGRODĘ PUBLICZNOŚCI. W drugiej kategorii wiekowej od 14 do 18 lat najlepsza okazała się Daria CZARNECKA z Centrum Kultury w Błaszkach.
WYRÓŻNIENIE SPECJALNE i nagrodę Szefa Oddziału Kultury i Oświaty Departamentu Wychowania i Promocji Obronności Ministerstwa Obrony Narodowej otrzymała Weronika GRABOWSKA z Centrum Kultury w Błaszkach. Nagrodę wręczył przedstawiciel DW i PO MON – ppłk Waldemar OSYPIUK.
Przegląd zakończył się występem laureatów i wspólną pamiątkową fotografią.
Drugi dzień obchodów Święta Wojska Polskiego w Sieradzu uświetniła swoją obecnością Orkiestra Koncertowa WP. Wspaniały koncert spotkał się z ogromnym entuzjazmem publiczności. Orkiestra została nagrodzona gromkimi brawami.
|
[link widoczny dla zalogowanych]
Cytat: | Święto wojska
Tomasz Oszczęda
Przed pomnikiem marszałka Piłsudskiego wartę zaciągnęli żołnierze we współczesnych i historycznych mundurach
Fot. Tomasz Oszczęda
Dwa dni trwały w Sieradzu obchody święta Wojska Polskiego. Sobota minęła pod znakiem oficjalnej uroczystości państwowej przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego, niedziela zaś – wojskowej imprezy, zorganizowanej przez 15. Sieradzką Brygadę Wsparcia Dowodzenia w Amfiteatrze Parku Staromiejskiego.
Podczas ostatniego weekendu w Sieradzu przeszłość wymieszała się z teraźniejszością. Mieszkańcy mieli bowiem okazję wziąć udział w inauguracji projektu „Szlakiem bojowym Strzelców Kaniowskich ‘39”, czyli przedsięwzięcia, którego celem jest, poprzez rekonstrukcje historyczne, przybliżenie mieszkańcom naszego regionu wydarzeń z początku II wojny światowej.
Pierwszego dnia obchodów, czyli dokładnie w 89. rocznicę Cudu nad Wisłą, przed pomnikiem jego sprawcy, Józefa Piłsudskiego, odbyła się msza polowa, a po niej uroczystość, w której wzięli udział przedstawiciele władz, wojska, organizacji młodzieżowych i kombatanckich oraz mieszkańcy Sieradza. Niedziela z kolei należała do żołnierzy 15. Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia oraz członków grup rekonstrukcyjnych. Na scenie amfiteatru odbył się przegląd piosenki żołnierskiej „Pieśń popłynie nadwarciańskim echem” oraz koncert Centralnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. W obchodach wziął udział dowódca 15. SBWD, Mirosław Siedlecki, który dzień wcześniej z rąk prezydenta Lecha Kaczyńskiego odebrał nominację generalską.
Atrakcją historyczną drugiego dnia obchodów święta wojska był polski obóz wojskowy z września 1939 roku, zainscenizowany przez rekonstruktorów obok amfiteatru. Był to w pewnym sensie wstęp do tego, co wydarzy się 5 września w Beleniu. Odbędzie się tam rekonstrukcja polsko-niemieckiej bitwy z września 1939 roku. Dla tych, którzy chcieliby zobaczyć to wielkie historyczne widowisko, Tygodnik Siedem dni organizuje przejazd autobusem do Belenia. W czasie podróży na miejsce bitwy, w autobusie, odbędzie się krótka prelekcja na temat udziału stacjonującego przed wojną w Sieradzu 31. Pułku Strzelców Kaniowskich w kampanii wrześniowej. Zainteresowanych prosimy o kontakt z redakcją, tel. 0-43 824 62 11. |
Kolejne artykuły:
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]
Kolejne zdjęcia z Sieradza (fot. K.Tomczyk):
Post został pochwalony 0 razy
|
|