Forum Strzelcy Kaniowscy - Forum Strona Główna

 jak pomalowac wz 31 zeby bylo dobrze i ladnie
Idź do strony 1, 2  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Gosc
Gość





PostWysłany: Pon 12:15, 29 Maj 2006    Temat postu: jak pomalowac wz 31 zeby bylo dobrze i ladnie

Witam, mam taka mala prosbe, chce pomalowac wz 31 czy ktos by mogl mi cos doradzic, jak sie do tego zabrac, kupilem dzwon kiedys na allegro, spawalem go bo byl pekniety, poszpachlowalem nierownosci i chcial bym go pomalowac ale jak dodac te grutki korka zeby wygladalo to dobrze. Na jednej ze stron grup rekonstrukcyjnych jest pokazany helmik wz 31 w malowaniu z korkiem...ale jakos to moim zdaniem nie wyglada za dobrze.....przynajmniej na zdjeciu......bede wdzieczny za wszekjie wskazowki....zalezy mi na tym bardzo a nie bardzo wiem jak sie do tego zabrac. Mam nadzieje ze ktosik sie nademna zlituje:) Pozdrawiam.
Powrót do góry
bolas
kapral podchorąży
kapral podchorąży


Dołączył: 05 Sie 2005
Posty: 13056
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 27 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: II Rzeczpospolita

PostWysłany: Pon 14:01, 29 Maj 2006    Temat postu:

U nas w grupię ja się zajmuję renowacją i malowaniem hełmów. Aby sobie odnowić hełmik musisz znać kilka rzeczy:

- jak wyglądałą farba na oryginae aby na jej podstawie dobrać odpowiednią farbę,
- sposób nakładania farby na hełm,
- wypada mieć oryginał aby dobrze dobrać granulat korka ...

Fotka poglądowa oryginału:


A tu masz fotkę mojej robocizny - po lewej oryginalny hełm z Huty Ludwików, po prawej hełm z Huty Silesia po renowacji lakieru.



Warto pamiętać, że granulacja korka zmieniała się w kolejnych latach produkcji tych hełmów i spotykane sa egzemplarze z grubym i gęsto położonym korkiem i także takie na których ten korek jest bardzo drobnoziarnisty i oszczędnie połozony.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Gość






PostWysłany: Pon 15:58, 29 Maj 2006    Temat postu:

Dzieki za wskazowki, helmiki wygladaja rewelacyjnie, jest szansa na to aby podeslac do Ciebie swoj helm w celu pomalowania go, jezeli tak to ile by to kosztowalo?? Bo chcialbym zeby wygladal ladnie i nie chcial bym go schrzanic? Jezeli jest taka mozliwosc to wyslal bym do Ciebie maila ze zdjeciami mojej "31"zebys zobaczyl czy w takim stanie jak jest teraz nadaje sie bezposrednio do malowania. Pozdrawiam
Powrót do góry
bolas
kapral podchorąży
kapral podchorąży


Dołączył: 05 Sie 2005
Posty: 13056
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 27 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: II Rzeczpospolita

PostWysłany: Pon 16:06, 29 Maj 2006    Temat postu:

Nie ma problemu - skontaktuj się na priv (bolas @ gazeta . pl) to ustalimy wszystkie detale. Hełm powinien byc oczyszczony i przygotowany do pomalowania. Czyli wszelkie odrdzewianie, nitowanie, spawanie, szpachlowanie, odtłuszczenie robisz sobie samemu, a ja hełm wyjmuje z paczki, maluję i po wyschnięciu odsłyłam. Warto przed pomalowaniem pomyśleć o wspawaniu sobie do czerepu "wąsów" do obręczy z wyposażeniem wewn. i podpinki, żeby później nie zniszczyć farby.

Czas robienia hełmu to ok. 2 tygodnie - kładzie się 3-4 warstwy farby i każda powinna osobno wyschnąć. Ostatnia wartswa farby po pomalowaniu i wyschnięciu gruntuje się jeszcze koło tygodnia. Nie wskazane jest więc od razu po pomalowaniu np. rzucanie hełmem w ziemie czy drapanie lakieru bo się najzwyczajniej farba zedrze. Po tygodniu trzyma się już porządnie i trwale, jednak jak każda farba ma swe granice wytrzymałości. Mój hełm od 2 lat siedzi w pierwotnej farbie i nie wymaga jak na razie poprawek.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Szuder (SRH Cytadela)
Gość





PostWysłany: Śro 21:18, 31 Maj 2006    Temat postu:

Witam! Bolek, mam ja do Ciebie prośbę Wink
Mógłbyś podać troche więcej szczegółów co do malowania? Tj. jak nakładać korek (bo spotkałem się już z trzema wersjami:
1) pomalować hełm raz farbą, posypać korkiem zanim zaschnie i po zaschnięciu pomalować
2) posypać pomalowany hełm zanim zaschnie już pomalowanym korkiem
3) pomalować hełm farbą pomieszaną z korkiem).
I jeszcze jedno pytanko, jak dobierasz farbę? Mieszasz na wzór orginałów, czy z jakiejś palety kolorów (RAL itp.)?
A przy okazji zapytam bo mnie to męczy Smile
Fasunek się powinno zakładać po malowaniu? Bo w końcu hełm się też maluje od środka... to o co chodziło z "warto przed pomalowaniem pomyśleć o wspawaniu sobie do czerepu "wąsów" do obręczy z wyposażeniem wewn. i podpinki, "
I przy okazji masz jakieś zdjęcia orginalnych (lub pomalowanych przez Ciebie) hełmów wz. 31? Chciałem mieć jakiś wzorzec co do rozmieszczenia korka Smile
Pozdrawiam i proszę o odpowiedź
Szuder

P.S.
Byłbym też wdzięczny jakbyś napisał coś ogólnie o renowacji, bo właśnie się biore za szpachlowanie mojego wz. 31.
Powrót do góry
bolas
kapral podchorąży
kapral podchorąży


Dołączył: 05 Sie 2005
Posty: 13056
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 27 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: II Rzeczpospolita

PostWysłany: Śro 23:29, 31 Maj 2006    Temat postu:

Oryginał robiono tak że wpierw malowano go podkłądem miniowym (nie zawsze to reguła), a pozniej walono chyba juz z pistoletu odpowiedniego farbę z korkiem. W domowych warumach jest to nieco trudne wiec lepiej sprawdza się mix twoich opcji 1 i 2. Generalnie chodzi o efekt końcowy - ważne żeby wyszło jak powinno - a jak to się zrobi nie ma znaczenia.

Fasunek oczywiscie wkladasz na sam koniec jak juz wszystko bedzie suche. Dobrze wpierw sobie tez pospawac i przygotowac helm. Farba to ostatni element renowacji.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Szuder
Gość





PostWysłany: Czw 6:04, 01 Cze 2006    Temat postu:

Dzięki Smile
Hełmik nie wymaga spawania, trzeba go tylko trochę podszpachlować i wyszlifować.
Tylko ponawiam dwa pytania - jak jest z kolorem farby i czy masz jakieś fotki hełmów (tak żeby było widać układ korka).
Pozdrawiam
Szuder
Powrót do góry
bolas
kapral podchorąży
kapral podchorąży


Dołączył: 05 Sie 2005
Posty: 13056
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 27 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: II Rzeczpospolita

PostWysłany: Czw 10:13, 01 Cze 2006    Temat postu:

Kolor farby dobierasz na podstawie oryginalnego czerepu, spytaj Artura albo Przemka u siebie w Cytadeli - mają numer RAL tego koloru. Ja dobrałem sobie od razu z czerepu oryginału i tyle.

Poniżej parę fotek najpopularniej wystepujacej granulacji korka (fotki z [link widoczny dla zalogowanych]). To akurat ta wersja z najrzadszym korkiem, są też wersje z grubym korkiem, ale to z początku lat 30tych. Fotki mojego hełmu mogę cyknąć w weekend.














Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Szuder
Gość





PostWysłany: Czw 21:20, 01 Cze 2006    Temat postu:

Super - wielkie dzięki Smile
Popytam swoich o ten numer farby.
Jakbyś miał chwile czasu i chęci to porób fotki i pochwal się swoim Wink
Pozdrawiam
Szuder
Powrót do góry
dj
Gość





PostWysłany: Sob 22:30, 01 Lip 2006    Temat postu: kolor farby

Mam pytanko może jednak ktoś poda nr. RAL bo ja mam orginalny z wykopków z resztką farby ale tam jest jakaś jaśniejsza niż na fotkach.
pozdrawiam
Powrót do góry
Jacek101
strzelec
strzelec


Dołączył: 20 Wrz 2005
Posty: 630
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 14:11, 05 Lip 2006    Temat postu:

Z fotek koloru się nie wywnioskuje. Jedynie porównanie z oryginałem jest pewne.
Pozdrawiam


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
melescul



Dołączył: 30 Sty 2006
Posty: 102
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Bałuty, dawne Litzmannstadt Getto

PostWysłany: Czw 16:10, 06 Lip 2006    Temat postu:

Farbę z korkiem z pistoletu...?

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Harcerz Laszlo



Dołączył: 19 Paź 2006
Posty: 2
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 12:40, 17 Wrz 2007    Temat postu:

odświerzam wątek.
czy ktoś dowiedzial sie jaki jest kolor RAL salamandry i tego podkładu czerwonobrunatnego?????


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Jacek101
strzelec
strzelec


Dołączył: 20 Wrz 2005
Posty: 630
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 19:08, 18 Wrz 2007    Temat postu:

Podkład najlepszy to czerwony tlenkowy, farbę można sobie samemu wymieszać.
Pozdrawiam


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
tomasz jaciuk



Dołączył: 31 Maj 2009
Posty: 10
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kniatowy 52

PostWysłany: Sob 9:09, 06 Cze 2009    Temat postu:

Panowie przepraszam ,żę ponownie zwracam uwagę podobnie jak w przypadku munduru ,lecz moim zdaniem przywiązujecie zbyt wiele wagi do zachowania odcienia farby zgodnie z posiadanymi orginałami.Jak wiadomo każdemu z panów 31 malowano trzema powłokami ,warstwa mini oraz dwie powłoki lakieru piecowego wtym ostatnia salamandra.Malowano również lakierem gładkim.I to wszysko natomiast odcieni koloru khaki było dziesiątki w zależności od partii.W tym przypadku proponuję porównać obecnie ogólnie dostępny hełm wz 67 ile tu odcieni koloru khaki.Dlatego też przy malowaniu należy użyć farby koloru khaki i tylko khaki lecz nie przejmować się lekką różnicą odcienia z widzianym gdzieś orginałem.Natomiast grupa rekonstrukcyjna może jak najbardziej w celu zachowaqnia jednolitości nakazać swoim członkom pewien wzór odcień i to jest jak najbardziej ok.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strzelcy Kaniowscy - Forum Strona Główna -> Ekwipunek i wyposażenie Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
gGreen v1.3 // Theme created by Sopel & Programosy
Regulamin